sobota, 20 grudnia 2014

Nowość: Pivoine Suzhou by Armani/Privé

Marka Giorgio Armani przedstawia tegoroczną nowość: Pivoine Suzhou.
Jest to pierwszy zapach z prywatnej kolekcji Armaniego inspirowany legendarnymi, wpisanymi na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO azjatyckimi ogrodami Suzhou z królującym kwieciem peonii.


Nuty głowy: Tangerynka, malina, mandarynka,
Nuty serca: Piwonia, absolut róży majowej, różowy pieprz,
Nuty bazy: Ambra, piżmo, paczula.


Peonia zwana potocznie piwonią to najpopularniejszy kwiat Chin. Uważany za cesarzową wśród kwiatów, symbol starożytnego imperium chińskiego, oznaczający szczęście, wdzięk i pomyślność.
Te wielkie wspaniałe i pachnące kwiaty kochające światło ponad wszystko są zazwyczaj różowe, purpurowe lub białe. Narodziły się w Chinach 2000 lat temu. Mówi się że mają moc uwalniania od koszmarów. Nie jest wymagającym kwieciem, lecz jedynym jej wrogiem są podmokłe tereny które trzymają wodę. Wszystko inne znosi bez problemu. Nie bez powodu jest symbolem nieśmiertelności, może wytrzymać temperatury od -30 do +40 stopni w lecie, adaptuje się do wszelkich warunków.

W dawnych Chinach pielęgnowano piwonie z nabożną czcią. W czasach dynastii Sung (960-1279) były traktowane jako posag lub spadek i cenne jak złoto. To dlatego dekorowano nim całe pałace cesarskie. Niektórzy cesarze mieli ich fenomenalne kolekcje. W VI wieku pewnien chiński cesarz otoczył swój pałac 10-kilometrowym pasem obsadzonym samymi tylko piwoniami. Sprowadzał je ze wszystkich zakątków Chin. Ta fascynacja kwieciem się utrzymała do obecnych czasów. Chińczycy nie przeprowadzają się nigdy bez swoich piwonii.

Suzhou jest średniej wielkości, bardzo starym (ponad 2000 lat), uroczym miastem, słynącym ze wspaniałych, klasycznych, chińskich ogrodów, licznych świątyń, starej architektury, kamiennych mostów oraz kanałów. Nazywane jest czasem "Miastem ogrodów" albo "Paryżem wschodu"jest oazą ciszy i spokoju.
Główna atrakcją Suzhou obok muzeum jedwabiu i muzeum regionalnego miasta są ogrody. Uważa się, że chińska sztuka zakładania ogrodów pochodzi właśnie stąd. Ogrody Suzhou są najczęściej ogrodami zamkniętymi, ogrodzonymi wysokimi murami. Wchodzi się do nich ozdobnymi bramami. Każdy ogród stanowi pewną całość, ma swoistą harmonię i mimo upływu wieków i licznych zmian właścicieli, indywidualny charakter poszczególnych ogrodów został zachowany do dni dzisiejszego. Założenia ogrodowe są w formie miniaturowych naturalnych krajobrazów z wieloma sztucznymi wzgórzami, na szczytach których umieszczone zostały malownicze pawilony, skałami, kanałami, potokami. Całość uzupełniają drzewa oraz spotykane w wielu ogrodach kolekcje roślin bonsai. Niektóre ogrody charakteryzuje pewna surowość i prostota, a inne swoim bogactwem kwitnących kwiatów i krzewów dorównują współczesnym ogrodom europejskim.


Jednym z najciekawszych ogrodów ( który nie jest łatwo znaleźć, a powinno się zobaczyć) jest najmniejszy ogród Suzhou - Ogród Mistrza Sieci (Wangshi Yuan). Na szczególną uwagę zasługuje zagospodarowanie przestrzeni, ponieważ na stosunkowo niewielkim obszarze znajdują się liczne zabudowania mieszkalne właścicieli i służby, pomieszczenia dla gości, pracownia mistrza.
Część centralną stanowi ogród główny z dużym stawem, a w części zachodniej za pracownią znajduje się jeszcze dodatkowo pracownia mistrza. Mimo takiego nagromadzenia budowli nie odnosi się wrażenia ciasnoty. Dodatkową atrakcją ogrodu Mistrza Sieci są wieczorne spektakle tańca i śpiewu, podczas których w poszczególnych pawilonach pokazywane są różne formy tradycyjnej chińskiej sztuki.
Niezwykle bogaty i kolorowy jest ogród na Wzgórzu Tygrysiego Kurhanu (Huqiu Shan). 

Można tam podziwiać przepiękne kompozycje z kwiatów ciętych i całe kolekcje wybranych roślin kwiatowych. Na szczycie wzgórza znajduje się zbudowana w X wieku krzywa wieża (Yunyan Ta) - Pagoda Skały w Chmurach. W XVII wieku wieża zaczęła się pochylać i obecnie najwyższy punkt wieży odsunięty jest o ok. 2 metry od pionu.
Na uwagę zasługuje również Ogród Przebywania (Liu Yuan), jeden z największych ogrodów Suzhou. Na powierzchni 3 ha został stworzony pagórkowaty krajobraz z dużym zbiornikiem wodnym, licznymi mostkami, pawilonami, pergolami obrośniętymi chińską glicynią. Całość uzupełnia bogata kolekcja roślin doniczkowych, w tym roślin bonsai. Tu znajduje się również przywieziona z daleka olbrzymia Skała z Tai Hu, świadcząca o bogactwie dawnych właścicieli.

Zdjęcie: 
http://www.abbatour.melissapencov.com.br/wp-content/uploads/2013/10/suzhou.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz