środa, 22 października 2014

Peccato Originale

Peccato Originale czyli "Grzech Pierworodny" jest nową włoską marką którą miałem okazję poznać rok temu. Podkreślona w swoim logo laską Kaduceusza, symbolem zazwyczaj łączonymi z medycyną. Tworzą go dwa węże oplecione wokół kija zwieńczonego skrzydełkami i nierozwidlonego.

Symbol ten jest nadzwyczaj stary, spotyka się go w Indiach wyryty na kamiennych płytach zwanych „nagakal”, czymś w rodzaju ex-voto stawianych u wejścia do świątyń. 
Posiada wiele interpretacji, pomiędzy którymi granice uległy zatarciu na skutek utraty historycznej i mitycznej wiedzy starożytnych.
Z punktu widzenia ezoterycznego laska kaduceusza oznacza oś świata, węże są aluzją do mocy kundalini, wedle nauk tantrycznych uśpionej i zwiniętej u podstawy stosu pacierzowego (symbol zdolności czystej energii do ewolucji)  Według Schneidera dwoje S uformowanych przez węże odpowiada chorobie i rekonwalescencji. Mezopotamczycy uważali dwa splecione węże za symbol boga leczącego z chorób, które to znaczenie przyszło do Grecji i do współczesnych nam emblematów. 
Pierwsze pachnidła w kolekcji "Original Sin" twórczyni tej szczególnej marki i chemiczki Sylvii Monti z ponad 20 letnim stażem składały się z sześciu limitowanych (w tym czterech nieprodukowanych już zapachów, lecz nadal dostępnych pojedynczych egzemplarzach w perfumeriach oferujących markę) które przedstawione zostały na europejskich targach w 2012 i 2013 roku. Wyjątkowe i niepowtarzalne perfumy dopracowane w każdym calu oczywiście wzbudziły ogromne zainteresowanie.


Silvia Monti

Farmaceutka przez połowę swojego życia, twórcza od urodzenia.
W swoim zawodzie i poza nim ma niezaspokojoną ciekawość dotyczącą ołtarzy i pokuty ludzkości.
Zmieniła to dzieło dobroci w artystyczną ekspresję tworząc kolekcję zapachów nazywanych Peccato Originale.


Twórczyni Silvia Monti o sobie i swojej marce:
“Jestem aptekarką od około 20 lat i pracuję w  uświęconej tradycją aptece,  która została otwarta w 1927. Jej celem jest opowiadać za pomocą pięciu perfum o moim życiu jako aptekarki oraz o życiu wszystkich ludzi, których spotykam każdego dnia. Ja nie tylko rozdaję; Zbieram także emocje, strach, życzenia, wyznania, radości, bóle. To dlatego moje perfumy mówią swoim zapachem mieszając galenowe [ termin farmaceutyczny odnoszący się do lekarstw przygotowanych według przepisu starożytnego Rzymianina Galena albo zawierających jeden lub więcej składników organicznych w przeciwieństwie do czystych substancji chemicznych] preparaty i rzadkie zapachy. Próbowałam przekazać zawartość starożytnych lekarstw w perfumowanych magicznych przepisach…”

Peccato Originale zrodziły się w piwnicy rodzinnej apteki.
To tam znalazłam wiekowe przepisy, które opowiedziały mi historie; odkurzyłam pudełka, które zawierały preparaty pochodzenia roślinnego. Stałam oczarowana przed dziełami i etykietami z archaicznym zapachem niemożliwym do opisania.
Zrozumiałam, że apteka jest dogodnym miejscem do obserwacji ludzi od wewnątrz, co pozwala poznać ich popędy i słabości, niepewności i niepokoje. To jest miejsce obecne w całym życiu wszystkich mężczyzn, kobiet, ojców, matek i dzieci. Wszystkie psychofizyczne zaburzenia poruszane w aptece są wynikiem niedoskonałości, która jest ludzkim Peccato Originale.

Stawianie oporu i pokusa, dobro i zło, tajemnica i dwuznaczność, mężczyźni pod wpływem słońca i kobiety z ich księżycowymi przywilejami, życie i śmierć.
Do fascynującego kaduceusza kuszone są dziedziny i razem połączone, wszystko wydaje się znajdywać równowagę wokół uskrzydlonej różdżki.

 Istnieje wiele grzechów. Niektóre małe, inne duże. Niektóre błahe, inne oryginalne, ponieważ są wytworem geniuszu.
Te ostatnie pochodzą z głębi wnętrza istot ludzkich, ich miłości do grzechu.
Zapachy, które stymulują zmysły, które otwierają się na nowe doświadczenia czuciowe. Powonieniowe harmonie, które tłumaczą przepisy Galena datowane na lata 1920-te, gdzie dusza zapachów skłania do lekkości jak chłodna bryza zachęcająca nowe podróże do odkrywania istnienia i ludzkiej natury.

Zapachy – wszystkie wyłącznie dla obu płci – podążają za granicę pomiędzy „światem powonieniowym” i „światem perfum”, tj. drogą sensoryczną, po której następują, w większości, perfumowane preparaty pochodzenia roślinnego. Także zewnętrzne opakowanie oparte jest na starych pudełkach używanych do przechowywania lekarstw przygotowanych w laboratorium aptecznym, a butelka jest ponownym opracowaniem tradycyjnego flakonu z zawiesiną.
Jak medykament, perfumy PECCATO ORIGINALE wykraczają poza swoją funkcję, stając się emocjonalnym wsparciem, towarzyszem podróży, który pozostaje blisko przez całe życie.

Butelki są prymitywne i prastare, jak te używane w laboratoriach.
Projekt pudełka oparty jest na starych pudełkach z lat 1930-tych używanych do preparatów pochodzenia roślinnego,  odnalezionych w piwnicy. Czerwona część wewnątrz czarnego opakowania reprezentuje czerwień oznaczającą popędy ludzkie, a czerń zmysł grzechu, który uniemożliwia ich dowolną ekspresję.

Essenza Miracolosa” (nieistniejący)
Nuty: Bergamotka, Kardamon, Kadzidła, Zielona herbata, Bukiet kwiatów, Przyprawy, Balsam Copaiba, Drewno gwajakowe, Sandałowiec.

Estratto Di Follia” (nieistniejący)
Nuty: Cytryna, Bergamotka, algi morskie, Różowy pieprz, Czarny pieprz, Ambra, Paczula, Bukiet białych kwiatów, Białe piżmo, Islandzki Licheń.

Eros” (nieistniejący)- Pełen drzewnych i orientalnych nut z jakże cudownym kwieciem róży. 
Nuty: Oud, Balsam Gurjum, Mech dębowy, Czerwona róża, Paczula, Drewno gwajakowe, Ambra.

Emulsione Libera” (nieistniejący)
Niezwykłe pachnidło składające się nut owocowych i lekko pikantnych, przyprawionych gałką muszkatołową i kardamonem, osadzone na delikatnej herbacianej bazie, która jest w centrum tej urokliwej kompozycji. Przywołuje wspomnienia popołudnia w ogrodzie z filiżanką owocowo-korzennej herbaty.
Niezwykłe doznanie! – wspaniale aromatyczne, orzeźwiające i pobudzające :)

Nuty: Ananas, Papaja, Mandarynka, Zielona herbata, Jaśmin, kardamon, Fiołek, Gałka muszkatołowa, Ambra, Drewno sandałowe, Białe piżmo.

Iniezione Di Morfina (2013)”
Nuty: Kwiat cytryny, Cytryna, Mech dębowy, Algi morskie, Galbanum, Lawenda, goździki, Czarny pieprz, Wanilia, Paczula, Drewno sandałowe.

Cantaride (Pennelature)
Cudowne perfumy! niezwykle intymny, głęboko zmysłowy, wyrafinowany orient.
Połączenie nut waniliowych i orientalnych pod wpływem ciepła skóry roztapia się, tworząc słodką, gęstą upojną mieszankę a w połączeniu z pikantnym, lekko dymnym aromatem arcydzięgla i paczuli dało tu znakomity efekt. Jeżeli kogoś zachwyciły kompozycje w stylu butikowych edycji Guerlain Angelique Norie i Spiritueuse Double Vanille to przy tej kompozycji padnie na kolana :)  Niesamowite że tworzy się takie dzieła sztuki! Kawał dobrej roboty. Co tu dużo mówić: Kocham ten zapach 

Nuty: Nasiona Arcydzięgla, Kawior, Jasna skóra, Benzoina, Paczula, Wanilia, Piżmo.


  
W tym roku mamy okazję poznać najnowsze dwa dzieła: TINTURA SPIRITOSA (a cucchiaini), ANTIDOTO (reattivo) oraz zeszłoroczny Iniezione di Morfina, lecz od kwietnia 2014 roku w zmienionej wersji.

Tintura Spiritosa (a cucchiaini)
Otwarcie to zaskakująco piękna porzeczka, lecz szybko do gry wkraczają orienty pełną gębą.
Lekkie, egzotyczne drzewa z ambrą, wanilią a przede wszystkim różą- wilgotną, trochę mroczną, która jest motywem przewodnim tego pachnidła.
Ten drzewno-różany zapach jest doskonale wyważony -nie wyczuwam tu nadmiaru żadnego ze składników, może tylko z przewagą olejku z mięsistej róży, która tu w połączeniu z gorącymi przyprawami, pudrową wanilią i labdanum ukazuje na mojej testowanej dłoni piękne intensywnie szafranowe niuanse. Takie lubię najbardziej :)
Labdanum którego nie znoszę jest tu tak dyskretne dodane, że prawie niezauważalne.
Podsumowując to bardzo wieczorowe, dojrzałe i zdecydowanie przemyślane pachnidło o znakomitej projekcji. Uwodzi oraz intryguje. Klasa sama w sobie.


Piramida zapachowa:
Nuty głowy: Hedion, Porzeczka, Gałka muszkatołowa, Czarny pieprz,
Nuty serca: Róża Damasceńska, Esencja Maté, 
Nuty bazy: Labdanum, Karanal (syntetyczna nuta drzewno-ambrowa), Ambra, Wanilia, Piżmo.


Antidoto (reattivo)
Rozpoczynająca się właśnie jesień dla większości osób jest trudnym czasem powakacyjnego powrotu do normalnego życia i funkcjonowania (lecz nie dla mnie), spadek temperatur oraz zazwyczaj pochmurne niebo sprawiają że mamy gorsze samopoczucie popadamy w stan przygnębienia, dlatego też tym bardziej polecam te perfumy.
Mój pierwszy test prezentowanej nowości wypadł bardzo pozytywnie.  To aromatyczne, energetyczne i pełne śródziemnomorskiego gorącego słońca pachnidło. Prawdziwe remedium na jesienną chandrę.
Zapach pełen zielonych niedojrzałych cytrusów i nut zielonych muśniętych delikatnym akordem rumu który sprawia że pojawia się uśmiech na twarzy.
Warto poprawić sobie humor tym pachnidłem! Polecam.

Piramida zapachowa:
Nuty głowy: Sycylijska cytryna, Grejpfrut, Żółta mandarynka, Paragwajski Petitgrain, Hedione, Cardi, Kardamon,
Nuty serca: Maté CO2, Akord zielony,
Nuty bazy: Rum i Piżmo.


Iniezione Di Morfina (new version 2014)
Pachnidło inspirowane uzależniającą nalewką z opium nazwaną przez Paracelsusa laudanum, zawierająca około 10% opium (co odpowiada 1% morfiny).
W XVI wieku Paracelsus odkrył, że alkaloidy zawarte w opium są lepiej rozpuszczalne w alkoholu, niż w wodzie. Początkowo każdy alkoholowy ekstrakt opium zwany był laudanum, a nazwę (od łac. laudare – chwalić) wprowadził sam Paracelsus. Jednakże dopiero Thomas Sydenham wprowadził laudanum szeroko do lecznictwa. Opublikował on w 1676 r. pracę Medical Observations Concerning the History and Cure of Acute Diseases, w której polecał laudanum w terapii licznych chorób, zapoczątkowując około 250-letni okres świetności laudanum w historii medycyny. Na przestrzeni XVIII i XIX w. laudanum było środkiem stosowanym w leczeniu wielu, nawet banalnych, chorób, powodując liczne przypadki uzależnienia. Ponadto było to potęgowane faktem, że laudanum było tańsze od wina czy ginu, gdyż jako lek nie było objęte podatkiem akcyzowym. Dopiero w pierwszych latach XX wieku (Harrison Narcotics Tax Act, 1914) ograniczono stosowanie laudanum w związku z uznaniem go za narkotyk. Jego ofiarą była między innymi żona Abrahama Lincolna, Mary Todd Lincoln.

A jaki jest zapach?
Pachnidło jakże odmienne od kompozycji z 2013 roku skierowane w stronę kobiecą to wyraźnie wyczuwalne pudrowo-kwiatowe ingrediencje otoczone słodkimi waniliowymi akordami.
Jest tym typem zmysłowego pachnidła które obezwładnia i odurza, do którego chce się często wracać.
Z czasem ta upojna słodycz nagrzanych słońcem kwiatów z wanilią przypomina połączenie migdałów z egzotycznym kwieciem ylang-ylang, a białe piżmo w kompozycji nadaje delikatnego, świeżego, kremowo-pudrowego sznytu i trwa sobie w tej formie przez długie godziny.
To urocza kompozycja w której składniki są doskonale połączone, tworząc naprawdę piękną, wielowymiarową kompozycję. To moim zdaniem jedne z najbardziej udanych kwiatowych pachnideł.  
Za to właśnie kocham perfumy 

Nuty głowy: Irys, Róża, 
Nuty serca: Jaśmin, Konwalia, 
Nuty bazy: Białe Piżmo, Wanilia.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz