wtorek, 19 września 2017

NEWS: Majaïna Sin,The Different Company (2017)

Francuska marka The Different Company przedstawia swoje najnowsze orientalne pachnidło Majaïna Sin z kolekcji L'Esprit Cologne a inspirowane malowniczymi rejonami Madagaskaru jak i  najlepszymi na świecie surowcami uzyskiwanymi w produkcji nie tylko perfum. Między innymi kory cynamonu, świeżego destylowanego imbiru i certyfikowanej ręcznie zapylanej ekologicznej wanilii. To właśnie na Madagaskarze są dziś największe uprawy wanilii, którą świat pokochał za specyficzny smak i niezwykły aromat.

Wanilia znana była już Aztekom, którzy chętnie łączyli ją na przykład z czekoladą. Od nich przejęli przyprawę Hiszpanie i rozpowszechnili na całym obszarze swych wpływów. Pierwotnie uprawiano ją wyłącznie w Meksyku, z czasem pojawiła się w innych krajach, choć aklimatyzuje się wyjątkowo ciężko. Dopiero wprowadzenie sztucznego zapylania tak naprawdę otworzyło plantatorom z innych krajów możliwość uprawiania wanilii. Dziś występuje na różnych kontynentach, ale Madagaskar należy do najbardziej liczących się eksporterów. Wytworzenie tej jakże aromatycznej przyprawy jest procesem długim, a to bardzo podnosi jej koszt. Zbiera się tylko niedojrzałe strąki, następnie suszy je, aż ściemnieją i pomarszczą się, ale pozostaną nadal elastyczne. Na Madagaskarze po zerwaniu blanszuje się je krótko wrzącą wodą, a dopiero potem suszy. Najlepsze jakościowo laski są pokryte krystalicznym nalotem waniliny, której przyprawa zawdzięcza swój charakterystyczny smak i zapach. Z dobrodziejstwa wanilii szeroko korzysta również przemysł perfumeryjny. W odpowiednich warunkach mogą być przechowywane nawet trzy, cztery lata.
Majaïna Sin dostępna jest jako woda perfumowana a wykreowana została przez perfumiarkę Émilie Coppermann która ma na swoim koncie mnóstwo interesujących perfum dla takich marek jak: Balmain, Comme des Garcons, Stendhal, Givenchy, Lalique, Jil Sander, Perfumer's Workshop.

Nuty głowy: pomarańcza Bigarade, Włoska bergamotka, neroli,  kwiat pomarańczy, imbir z Madagaskaru,
Nuty serca: orchidea, heliotrop, krem z kasztanów, cynamon z Madagaskaru,
nuty bazy: fasolka tonka z Gwatemali, szara ambra, sandałowe drewno, piżmo, ekstrakt wanilii z Madagaskaru.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz