poniedziałek, 6 czerwca 2016

NEWS: I Profumi di Lucca by Villa Buti (2016)

Villa Buti to włoska marka która istnieje od 2008 roku wykreowana przez dwójkę bardzo bliskich sobie osób: Doris mieszkająca w pięknej Toskanii która projektuje flakony jak również komponuje zapachy oraz Renzo dbający o to, aby produkt jak i esencje sprowadzane z Grasse a użyte w pachnidłach były najwyższej jakości. W tym roku marka przedstawia nie lada gratkę. Trzy limitowane nowości jako wody toaletowe produkowane w małej serii z nowej kolekcji I Profumi di Lucca.
I Profumi di Lucca inspirowana jest najpiękniejszym miastem toskańskiego regionu Lukką a dokładniej trzema zabytkami:

Piazza dell’Anfiteatro
Piazza San Frediano
Piazza San Martino

W kolekcji oprócz stanadardowej pojemności flakonów znajdziemy produkty do pielęgnacji ciała oraz również ekskluzywny box składający się z wszystkich trzech pachnideł w wersji miniaturek. 


Lucca/ Lukka założona została przez Etrusków w 180 p.n.e – pierwszą wielką cywilizację Italii, która istniała jeszcze zanim Rzymianie zaczęli marzyć o swej potędze i podbiciu połowy kontynentu europejskiego. Cywilizacja ta wyrosła na terenie dzisiejszej Toskanii (z czasem rozszerzając swe panowanie na niemal cały Półwysep)  i tam też znajdują się najpiękniejsze etruskie miasta i  najważniejsze muzea dotyczące historii Etrusków.
Od 1160 jako niepodległa republika, przyłączona w roku 1847 do Toskanii. W IX wieku przegrała walkę z Pizą o prymat w handlu. W latach 1815-1847 jako niezależne księstwo pod panowaniem parmeńskiej gałęzi Burbonów, następnie włączone do Wielkiego Księstwa Toskanii.

Lukka jest rodzinnym miastem kompozytora Giacomo Pucciniego. W mieście znajduje się parafia Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego pod wezwaniem św. Stanisława Kostki.
Chociaż Lukka nie jest największym ani najstarszym miastem Toskanii, to z powodzeniem walczy o tytuł najpiękniejszego miasta regionu z Florencją i Sieną. Spór o palmę pierwszeństwa w Toskanii nie został rozstrzygnięty do dziś. Lukka posiada wszystkie cechy toskańskiego miasta: renesansowe mury obronne, sielski spokój mieszkańców, cudowną, dużą starówkę, wspaniałe restauracje, mnóstwo zabytków i liczne typowo włoskie sklepiki z winem, pamiątkami i dziełami sztuki. Przy tym wszystkim jest mniej zgiełkliwa, a życie toczy się tu spokojniej niż w pobliskiej Florencji.
https://lilyrunstheworld.files.wordpress.com/2014/07/img_6963.jpg

Pierwszą rzeczą, jaką można zobaczyć przybywając do Lukki są mury miejskie, które są bardzo dobrze zachowane i do dziś otaczają całą starówkę. Lukka jest jedynym miastem we Włoszech całkowicie otoczonym murami. W roku 1830 na życzenie Marii Luizy Burbon zasadzono tam drzewa i przekształcono w kompleks parkowy. Obecnie miejsce spacerów wycieczek rowerowych, wytchnienia w upalne dni. Wewnątrz murów znajduje się historyczne centrum miasta.

Miejska starówka otoczona jest czterokilometrowym pierścieniem zabytkowych murów obronnych. Całość dopełnia 6 bram wjazdowych i  11 dobrze zachowanych baszt. Mury i baszty pochodzą z XVI w. Wewnątrz murów skupia się turystyczne i kulturalne życie tego niespełna 100 tys. miasta. Wokół renesansowych murów wybudowano ścieżkę rowerową otaczającą całe centrum. Od przejażdżki rowerowej wokół Lukki warto rozpocząć jej zwiedzanie.
Ważnym punktem miasta jest Duomo di San Martino wybudowana między XI a XV wieku z piękną mozaika, łącząca styl romański, gotycki oraz renesans. Wewnątrz znajduje sięVolto Santo (Święta Twarz), według tradycji prawdziwy wizerunek Jezusa Chrystusa wyrzeźbiony w drewnie cedrowym przez naocznego świadka Ukrzyżowania, Nikodema.

Gdy już zagłębimy się do środka starego miasta odkryjemy gąszcz wąskich uliczek, przy których znajdują się liczne sklepy, restauracje i bary. Można tu znaleźć ekskluzywną odzież, lokalne wyroby, toskańskie wina, oliwę i sery, sklepy z pamiątkami i dziełami sztuki. Do późnych godzin wieczornych ulicami spacerują turyści i mieszkańcy, a restauracje serwujące przysmaki kuchni toskańskiej, czynne są do późnych godzin nocnych. W weekendy stoliki należy rezerwować odpowiednio wcześniej. Główną ulicą handlową starego miasta jest Via Filungo - są tu butiki najsłynniejszych włoskich domów mody, liczne bary i cukiernie.
Spacerując po historycznym centrum warto zwrócić uwagę na majestatyczność wysokich kamienic między którymi biegną wąskie uliczki. Zachwycają odpowiednio dobrane proporcje wśród budynków, elegancko wykonane fasady, wejścia do bram ozdobione donicami z kwiatami i drzewkami. Na wielu drzwiach zachowały się zabytkowe skrzynki pocztowe, kołatki i dzwonki. Gdzieniegdzie na elewacji widać święte obrazki mające po kilkadziesiąt lat. W podwórzach, za bramami leniwie leżą toskańskie koty.


Piazza dell'Anfiteatro

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc Lukki jest Piazza Anfiteatro, owalny plac zbudowany na miejscu starego rzymskiego amfiteatru, stąd jego nazwa i eliptyczny kształt. Kościoły i domy wokół placu powstały na murach trybun.

Nuty głowy: Cytryna, Limetka, Bergamotka,
Nuty serca: żywica Elemi, Mięta pieprzowa, Mirra, Nuty morskie,
Nuty bazy: Fasolka tonka, Białe piżmo.

Piazza San Frediano

Inspirowana bazyliką San Frediano. Średniowiecznym kościołem, znajdującym się w centrum miasta Lukka. Znajduje się na Piazza San Frediano. Słynie ze złotej mozaiki na fasadzie.

Nuty głowy: Bergamotka, Słodka pomarańcza, Różowy pieprz, Szafran,
Nuty serca: Jaśmin, Kwiaty moreli, Mirra,
Baza: Ambra, Benzoes, Piżmo.

Piazza San Martino

Inspirowana pięknem marmurowej Katedry San Martino.
Symbolem miasta Lukki jest katedra San Martino ze stojącą obok wieżą w części dolnej wykonaną z brązowego marmuru, a w części górnej z białego. Znajduje się na Piazza San Martino, bliżej południowych murów. Budowana w stylu romańsko-pizańskim w XI w., rozwijana i przebudowywana aż po XIII-XIV wiek w stylu gotyckim, bogato zdobiona ma piękną rzeźbioną fasadę z ciemnego i jasnego marmuru, z charakterystycznymi pasami. Kolumnada przykuwa uwagę, jako że kolumny są różne, niektóre wzory powtarzają się w rzędzie - niektóre nie.

Nuty głowy: Bergamotka, Cytryna, Wodorosty morskie
Nuty serca: Geranium, rozmaryn, Bazylia i Szałwia, 
Baza: Brzoza, Drewno cedrowe.


http://www.kierunekwlochy.pl/lukka-wlochy

1 komentarz: