poniedziałek, 11 kwietnia 2016

RAGÙ (2014) vs VARIAZIONE DI RAGÙ (2015) by Gabriella Chieffo Profumi

Włoska marka Gabriella Chieffo Profumi pięknej Gabrielli Chieffo z zawodu kobiety-inżyniera, miłośniczki gotowania oraz dobrego jedzenia, projektantki i dawniej właścicielki firmy produkującej energię ze źródeł odnawialnych debiutowały w 2014 roku podczas targów Pitti Fragranze we Florencji.
W kolekcji znalazło się 7 pachnideł o interesujących nazwach: Lye, Ragu, Hestera, Camaheu, Acquasala i przedostatnie dwie nowości Variazione Di Ragu oraz Maisia. Każde z pachnideł prezentujące inspirowane jest wspomnieniami i uczuciami Gabrielli w różnych momentach i sytuacjach. Oprócz perfum zamkniętych w minimalistycznych flakonach z korkiem wykonanym z kamieni znalezionych na południu Włoch, w ofercie marki znajdziemy również ręcznie wykonane z ceramiki przepiękne limitowane dyfuzory, czyli pachnidła specjalnie przeznaczone do pomieszczeń.
W tym roku mamy przyjemność poznać jej siódmy projekt Maisia który miał swoją premierę kilka dni temu na Medilańskich targach Esxence lecz o nim opowiem innym razem.

RAGÙ (2014) vs VARIAZIONE DI RAGÙ (2015)

To bez wątpienia jedne z najbardziej charakterystycznych pachnideł tej marki wykreowane przez perfumiarza Luca Maffei. Obydwa zapachy inspirowane kulinarnymi przysmakami Ragout należą do kategorii mocno pikantnego orientu  przyprawowego w jadalnych klimatach o wyraźnie męskim charakterze. Są bardzo podobne do siebie, prawie identyczne z lekkimi niuansami. Aura jaka towarzyszy tym zapachom jest niesamowita. Z początku chłodna lecz szybko rozgrzewająca się na skórze.
Czym tak naprawdę jest Ragu?
Ragu (Ragout) to danie wywodzące się z Francji i aktualnie jest pojęciem bardzo ogólnym. We Włoszech najbardziej znanym jest włoski sos, nazywany również sosem bolońskim słodkawym, winnym i aromatycznym, a jego tradycja sięga średniowiecza. Ragu jest typową potrawą z mięsa (drobiu lub dziczyzny), ryb lub warzyw pokrojonych w równej wielkości kawałki. Poddawane są one powolnemu duszeniu w gęstym sosie. Przyprawia się je ziołami i przyprawami korzennymi.
Są dwa rodzaje ragout - białe (blanc) oraz brązowe (brun). Pierwsze z nich, brun (brązowe), powstaje w wyniku smażenia mięsa z dodatkiem mąki. Drugim jest ragout blanc, czyli białe. Przygotowuje się je przez wstępne obsmażenie przeznaczonego do duszenia mięsa. Do wzbogacania smaku potrawy stosuje się smażoną cebulę, grzyby, jarzyny oraz zioła.
Gotowanie ragout pozwala rozwinąć wodze wyobraźni, gdyż składniki możemy łączyć dowolnie, a dania mogą zawierać jeden podstawowy składnik lub stanowić kompozycję wielu. Mogą być podawane jako dania główne, dodatek lub rodzaj gęstego sosu. W szerszym sensie ragoût może się odnosić do wszelkich potraw wykonanych z produktów rozdrobnionych w różnym stopniu i duszonych w sosie, podawanych jako samodzielne danie, dodatek lub rodzaj gęstego sosu, jak np.: francuskie Fricasse czy pochodzące z Prowansji ratatouille, wspomniany wyżej sos boloński, (ragù alla bolognese),  węgierskie leczo(lecsó), oraz inne popularne w Europie środkowej gulasze i dania jak np: polski bigos.

Powróćmy do pachnideł. 
Przede wszystkim nowa wersja jest bardziej świetlista, aromatyczna, z większym naciskiem na pikanterię cypriolu nadającemu mu przyjemnej świeżości. Od pierwszej sekundy aplikacji jest dość ostry, suchy, jedwabisty i lekko pylisty. Ciemna aksamitna strona wokół której unosi się pikantny obłok - wyrazisty i dobrze wyważony.
Oba zapachy malują piękne obrazy. Przesycone są ogromem wypełnionych głębokich mis pełnych sypkich, wiercących w nosie przypraw suszonych na Słońcu.
W sercu uświadczymy także suchego sproszkowanego szafranu, którego jest ogromna ilość, łączonego z pikanterią wyrazistego drewna cedrowego. Zresztą cedrowe długowieczne drzewo o rozłożystej koronie daje nam schronienie przed zbliżającym się upałem przy suto zastawionym stole, a jedwabisty dodatek skóry wzbogacony olejkiem cypriolowym otula subtelną niemal dotykalną elegancją. Z czasem zapachy nabierają zmysłowego charakteru osiadając na jadalnej, waniliowej bazie. Tak subtelnej iż prawie niezauważalnej której nie znajdziemy w pierwszej edycji z 2014 roku. 
Dla wielbicieli wszelakich jadalnych przypraw w perfumach pozycja obowiązkowa.


Ragu
Nuty głowy: pomarańcza, bergamotka, różowy pieprz,
Nuty serca: czarny pieprz, skóra, drzewo kaszmirowe, gałka muszkatołowa, goździk, żywica elemi, kardamon, szafran,
Nuty bazy: akordy drzewne, skóra, drewno cedrowe, drewno kaszmirowe, paczula, cypriol, piżmo.

Variazione di Ragu
Nuty głowy:  pomarańcza, bergamotka, różowy pieprz,
Nuty serca: czarny pieprz, gałka muszkatołowa, goździk (przyprawa), żywica elemi, kardamon, szafran,
Nuty bazy:  skóra, drewno cedrowe, drewno kaszmirowe, paczula, cypriol, piżmo, kmin, wanilia.


Zdjęcia: L'essenziale Profumi D'Autore Facebook


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz