wtorek, 19 kwietnia 2016

NEWS: La Colle Noire by DIOR (2016)

La Colle Noire różane pachnidło marki DIOR jest nową kompozycją należącą do rodziny zapachowej kwiatowo-drzewnej. Wykreowane zostało przez nadwornego perfumiarza Diora i jednego z najzdolniejszych nosów: Francoisa Demachy. Perfumy inspirowane były przepiękną rezydencją którą Christian Dior nabył w latach 50-tych, prowansalskim zamkiem z południowej Francji z widokiem na równinę Montauroux położonym blisko Alp.
Château de La Colle Noire

Pachnidło to jest już osiemnastą kompozycją należą do butikowej kolekcji La Collection Privée i wkrótce zadebiutuje w wybranych perfumeriach. W nutach oprócz róży majowej z Grasse królującej w zapachu, znajdziemy aromaty drewna sandałowego ze Sri Lanki, przypraw, akordów drzewnych, ambry i piżma białego. Unikatowa róża stulistna z Grasse o pięknym zapachu słodkie róży z zielonymi i miodowymi niuansami (inaczej zwana różą majową lub prowansalską) stanowiła podstawę dla całego francuskiego przemysłu perfumeryjnego. Odmiana o intensywnym jaskrawo-różowym kolorze która swoja nazwę zawdzięcza mnogości płatków jest połączeniem róży damasceńskiej, piżmowej, francuskiej oraz róży dzikiej Rosa canina stworzona w 17 wieku rośnie tylko w uprawie, głównie w Maroku, Francji w Grasse oraz Egipcie.

Dosyć bujne kwiecie pod swym ciężarem często się ugina i niestety łamie. Grasse przetwarzał rocznie tysiące ton jej płatków, tuż przed wybuchem II wojny światowej, wszak okolice Grasse słyną z uprawy najintensywniej  pachnących odmian we Francji.  Obecnie Grasse uprawia jedynie róże dla trzech domów perfumeryjnych między innymi dla Diora. Pozostałe firmy używają mniej kosztownych i bardziej dogodnych do zdobycia różanych płatków z Bułgarii, Maroka, Indii, Turcji, Iranu, Chin czy Rosji. La Colle Noire dostępne będzie w trzech pojemnościach: 120, 250 i 450ml jako woda perfumowana.

2 komentarze: