piątek, 6 marca 2015

Violettes du Czar by Oriza L.Legrand

Oriza L.Legrand to stosunkowo nowa niszowa firma która jednak ma swoją bogatą historię.
Powstała w 1720 roku za czasów panowania Ludwika XV Króla Słońce.
Nazwa marki pochodzi od oryza sativa - łacińskiej nazwy pochodzącego z Azji południowo-wschodniej ryżu siewnego w odniesieniu do pudru ryżowego pod postacią białego proszku którego to ogromne ilości sprzedawano i stosowano w wielu preparatach do twarzy i perukach na przełomie 17 i 18 wieku.
Puder ten obecnie jest wykorzystywany jako składnik wielu pudrów i podkładów, a także dostępny jako samodzielny produkt.


Perfumeria zaopatrywała liczne królewskie i cesarskie dwory w Europie. Pomimo różnych udanych wcieleń, ostatecznie zniknęła do 1930 roku, doprowadzona do ruiny przez wyniszczenie ekonomiczne i złe zarządzanie firmą.
W 2012 roku dzięki staraniom Franck’a Belaiche i jego partnera Hugo Lamberta marka została zakupiona i ponownie wskrzeszona z misją przywrócenia do życia perfumowego bogactwa legendarnych zapachów.
Wskrzeszona kilka lat temu Perfumeria ulokowana na ulicy Saint-Augustin w Paryżu w swojej bogatej kolekcji oprócz kilkunastu znakomitych zapachów, posiada również wiele rodzajów zapachowych ręcznie wyrabianych mydeł, świec zapachowych, organicznych produktów do pielęgnacji skóry oraz wysokiej jakości produktów do pielęgnacji. Wszystko wykreowane z naturalnych, najwyższej jakości składników.
Przywrócone po ponad 150 latach legendarne pachnidło Violettes du Czar z 1862 roku wykreowane w kilku wersjach dla rosyjskiej arystokracji Romanowów- głównie dla Alexandra II to bardzo zmysłowe fiołkowe perfumy w najpiękniejszej odsłonie!
Na swojej stronie internetowej, jak i w materiałach prasowych marka opisuje najnowszą zapachową kreację w następujący sposób:

Ze wszystkich francuskich producentów perfum tylko Perfumeria Oriza L. Legrand została wybrana jako dostawca na Dwór Rosyjski. W uznaniu za ten zaszczyt, opracowała ona linię subtelnych i delikatnych zapachów, z których Violettes du Czar odznaczał się niezrównaną jakością, przez co stał ulubionym zapachem bogaczy i Dworów Europy.

Violet of Nice, perfumy o wiele subtelniejsze, bardziej delikatne i bardziej wytworne niż inne, połączone z męskimi akcentami pochodzącymi z rosyjskiej skóry, balsamu i bursztynu, są mniej stonowane niż słowa, które je opisują.

Violettes du Czar to śmiałe perfumy, które spodobają się zarówno eleganckim mężczyznom, jak i kobietom.


Nuty głowy: Liście fiołka & Dziki fiołek.
Nuty serca: Francuski fiołek z Nicei, Niemiecki Irys & Heliotrop.
Nuty bazy: Balsam tolu, Skóra, Ambra oraz drewno gwajakowe.


Fiołek należy do najbardziej wdzięcznych tematów perfumiarstwa. Kwiat ten był również jednym z ulubionych kwiatów Napoleona, a w XIX w. perfumy na jego bazie cieszyły się ogromną popularnością.
Jako kwiat, fiołek posiada słodki, pudrowy, drzewno-kwiatowy aromat zawdzięczany jononom, które zostały po raz pierwszy wyodrębnione z fiołków Parma przez Tiemanna i Krugera w 1893 r.
Odkrycie to przyczyniło się do udanego opracowania sztucznych nut fiołka, identycznych zapachowo i znacznie tańszych od cennego olejku naturalnego. Współcześnie jonony i jonony metylu stosowane są niemal we wszystkich perfumach. Paleta zapachowa jononów uwzględnia aromaty świeżych pąków fiołka, łagodne drzewne, a także słodkie kwiatowe nuty. Jonony metylu wyróżnia silniejszy drzewny zapach, podobny do irysa.


Zapach liści fiołka różni się od zapachu jego kwiatów. Liście emanują intensywnie zielonym aromatem, przypominającym zapach koszonej trawy, z delikatnym śladem zapachu ogórka. Na południu Francji, głównie dla liści, uprawiane są dwie odmiany fiołka: Parma i Victoria. Odświeżający zapach liści fiołkowych jest nieodłącznym składnikiem wielu kompozycji perfumowych, począwszy od świeżych kwiatowych, poprzez orientalno-przyprawowe oraz zapachy fougere.
W starożytności Grecy uważali fiołki za kwiaty długowieczności, optymizmu i płodności. Według mitologii greckiej, fiołki powstały gdy Zeus poprosił Ziemię, by stworzyła dla jego miłości, którą była Io (grecka nimfa) najpiękniejsze kwiaty. Wieńczyły one również głowy biesiadników, co miało uchronić ich przed upiciem się i migreną. Fiołki zdobiły tarasy podczas uczt. W starożytnym Rzymie służyły m.in. do przystrajania grobów w święto ku czci duchów zmarłych. Rzymianie cenili również wino fiołkowe.

A jaki jest zapach?
To czarujące, odrestaurowane dzieło, którego nazwa dokładnie oddaje charakter zapachu i stanowi prawdziwą esencję francuskiej sztuki perfumiarskiej i która tak jak wcześniejsze dzieła marki nigdy nie przestanie zachwycać.
To jedna z tych kompozycji skierowana zarówno do mężczyzn jak i kobiet która ułożona została wokół aromatycznych o niespotykanej delikatności kwiatowych, pudrowych nut fiołka którego delikatne fioletowe, białe oraz różnobarwne kwiaty pojawiają się wczesną wiosną, jeszcze zanim drzewa zdążą pokryć się liśćmi i korzenia irysa w wyraźnym staromodnym stylu.
Dodatek chrupiących łodyżek liści fiołka powoduje, że kompozycja staje się bardziej świeża, lekka i przestrzenna. Jest jak zapach natury, niczym nie zmąconej ciszy, jak przechadzka po zacienionych leśnych dolinach pełnych skrywającego się w gęstwinie zielonego listowia mokrego od porannej rosy, osłaniającego te cudowne delikatne kwiecie.

Podsumowując: czarująca i beztroska otulająca, niezwykle romantyczna kompozycja osadzona na miękkiej orientalno-drzewnej bazie doprawionej kilkoma kroplami jedwabistego zamszu.Zdjęcia:
https://akafkaesquelife.files.wordpress.com/2013/11/oriza-composite-oldpictures.jpg
http://www.fragrance.or.jp/wp-content/uploads/2014/05/DSC_0042.jpg
https://unreveparisien.files.wordpress.com/2014/02/img_4961.jpg
https://auntiedogmasgardenspot.files.wordpress.com/2013/04/delightful-violets-flowers-still-life-table-vase-violets.jpg
http://hdwallpapersfactory.com/nature/nature-rain-flowers-grass-violets-desktop-hd-wallpaper-1182752/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz