wtorek, 3 marca 2015

NEWS: Marlowe by Jardins D'écrivains

MARLOWE inspirowany Christopherem Marlowe słynnym dramaturgiem angielskim jest już siódmą zapachową kreacją od francuskiej marki Jardins d'écrivains inspirowanej pisarzami, literaturą i ogrodami. 
Zapach określany jest jako gęsty, mocny, dziki i teatralny.
Woda perfumowana Marlowe o pojemności 100ml zadebiutuje na zbliżających się Mediolańskich Targach Esxence-The Scent of Excellence w dniach 26-29 Marca 2015 roku.
Przybliżona cena pachnidła to: 85 Euro.
Nuty: Tuberoza, Osmantus, Żywica Elemi,
Mirra, Suszone kwiaty, 
Mech dębowy, Labdanum, Piżmo tonkijskie, Akordy skórzane.

Christopher Marlowe (ur. 26 lutego 1564 Canterbury, Anglia -zm. 30 maja 1593, Deptford, Anglia)
Dramaturg angielski. Jeden z głównych przedstawicieli teatru elżbietańskiego. Nadano mu przydomek "ojca angielskiej tragedii", między innymi z powodu wprowadzenia wiersza białego do elżbietańskiego dramatu.
 Był synem mistrza szewskiego z Canterbury. Wystrzelił wysoko w swym krótkim i sensacyjnym życiu. Słynął z awanturniczego trybu życia i niepohamowanego temperamentu. Obracał się w gronie wolnomyślicieli o bardzo prowokacyjnych poglądach. Był badany przez Radę Koronną (Privy Council). Z drugiej strony (a może właśnie dla poratowania reputacji w oczach czynników urzędowych) już w czasie studiów był zatrudniony jako agent angielskiego wywiadu. Marlowe był również tłumaczem. Znane są jego tłumaczenia poezji Owidiusza i Lukana.
Został aresztowany w 1653 za herezję, zwolniony z więzienia, ale 20 dni później zginął w niewyjaśnionych do końca okolicznościach, zasztyletowany w bójce w tawernie, przemierzywszy zapewne tylko część szlaków dramaturgicznego rozwoju, na które go kierował jego uderzający talent. Uważany był za najwybitniejszego dramaturga przed Szekspirem. Jego twórczość cechował niespotykany rozmach tematyczny i retoryczny. Jego wynalazkiem było potraktowanie panowania jakiegoś władcy jako gotowej kanwy dramatu. Utorował drogę Kronikom historycznym Szekspira. Wskazywano na podobieństwa jego bohaterów z nadczłowiekiem Nietzschego, tkwiące w koncepcji ludzi dyktujących sobie własne zasady. Pisał również wiersze. Nadał wyższej rangi nie rymowanemu wierszowi, elżbietańskiemu blank verse, ale mistrzostwo i w tej dziedzinie miało należeć do Szekspira.. Jego zabójstwo wywołało sporo teorii spiskowych, które trwają do dziś.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz