czwartek, 5 lutego 2015

Nowość: Smoky Poppy The Body Shop

Ciekawa nowość od marki The Body Shop Smoky Poppy przeznaczona na Walentynki.
To limitowana ekskluzywna linia wzbogacona ekstraktem oleistych maków. 
Kolekcja Smoky Poppy wzbogacona jest prawdziwymi, ręcznie zbieranymi kwiatami maków z regionu Ankary w Turcji. W ofercie znajdziemy bogatą linię pielęgnacyjną:
Balsam do ciała pozostawia skórę zniewalająco miękką, Peling wypełniony nasionami maków, zapewnia euforyczne wygładzenie, nawilżające Masło do ciałaCzarny Żel pod prysznic bogaty, czarny i pociągający, dla totalnego oczyszczenia ciała, Płyn i kule do kąpieli aby każdą kąpiel zamienić w odurzający rytuał, Gąbka w kształcie kwiatu maku, zmysłowy Olejek do masażu ciała oraz 30ml Woda toaletowa - najbardziej uwodzicielski zapach, jaki kiedykolwiek został wypuszczony przez firmę Body Shop. Z mieszanką kwiatów, intensywnych przypraw i nut drzewnych.Suszone płatki rozkwitających kwiatów muszą być zrywane i suszone bardzo delikatnie gdyż zgniecione lub 
załamane tracą swoje właściwości. Kwiat maku zawiera alkaloid readynę i alkaloidy izochinolinowe, antocyjany, fitosterol, kwasy organiczne, sole mineralne. Działają jako środek uspokajający przy nadmiernej pobudliwości i  bezsenności.

Mak uprawiany jest na wielką skale głównie w rejonach Bliskiego Wschodu: Afganistan ,Iran oraz Turcja. Jest bez wątpienia jedną z najstarszych roślin uprawnych znanych człowiekowi. Historią swą sięga wczesnej Epoki Kamiennej, aż do 3000 - 4.000 lat przed Chrystusem. Znaleziska archeologiczne pozwalają przypuszczać, że już 5.000 lat temu wiedziano nieoczekiwanie wiele o jego kulturze i zastosowaniu.

Wg mitologii greckiej Persefona, ukochana córka Demeter, bogini płodności, ziarna, zasiewów i plonów została porwana przez zakochanego w niej Hadesa i uwięziona na zawsze pod ziemią. Po tej bolesnej stracie, boginię miał pocieszać piękny młody Ateńczyk imieniem Mekon. (mekon po grecku znaczy – mak). Tłumaczył stroskanej matce, że córka odeszła do królestwa cieni tylko na okres jesieni i zimy. Na czas, w którym przyroda zapada w sen. Zgodnie z rytmem natury wiosną powracać będzie na ziemię niosąc w dłoniach nasiona kwiatów i owoców. Taki bowiem warunek, uprowadzona panna młoda postawiła Hadesowi zabiegającemu o jej rękę.
Jako, że mak był jej boskim atrybutem, uszczęśliwiona Demeter, w rewanżu z radości, podarowała mieszkańcom Ziemi nasiona maku. Samego młodzieńca zamieniła później w łodygę kwiatu, biorąc go w ten sposób w swoje posiadanie na zawsze. 
Demeter

W Grecji czasie treningów przed Starożytnymi Igrzyskami Olimpijskimi w celu wzmocnienia siły mięśni, zawodnikom podawano wino wymieszane z miodem i makiem.

Podczas Wojny Peloponeskiej oblężone na wyspie oddziały wojska uratowano od śmierci głodowej przy zastosowaniu pierwszego w historii wojskowości desantu podwodnego. Odpowiednio wyszkoleni nurkowie dostarczali głodującym amfory wypełnione miodem i makiem.

Łodygi i kwiaty maku były częstym motywem mozaik w Starożytnym Rzymie oraz malowideł ściennych odkrytych w Pompei.Już wtedy ówcześni Grecy w pełni aprobowali wartości odżywcze nasion o wysokiej zawartości tłuszczu. W oparciu o ich mnogość obecną w pojedynczej kapsule, uznali go za symbol płodności, szczęścia i bogactwa. Dali temu wyraz odciskając jego symbol widoczny na odnalezionych greckich i rzymskich monetach. Pięciotomowa księga greckiego lekarza Dioskurides’a, „De Materia Media”, napisana w 70 roku naszej już ery, przetrwała jako aktualny zbór recept aż do czasów Średniowiecza. Bogaty cały rozdział poświęcony jest w niej farmakologicznym środkom nasennym i znieczulającym pozyskanym z maku.


Zdjęcia, info:
https://www.pinterest.com/TBSPolska/uzależniająca-euforia/
http://www.wielkiezarcie.com/article49127.html
http://inanna.virtualave.net/demeter69674774.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz