sobota, 7 lutego 2015

Nowość: Panorama by Olfactive Studio

"PANORAMA" by Olfactive Studio 
Nowe, zielone pachnidło "PANORAMA" marki Olfactive Studio inspirowane rezydencją Sheats Goldstein w Beverly Hills zadebiutuje w Marcu.

Nuty głowy: akord wasabi, liście figowe, liście bambusa, bergamotka, cytryna,
Nuty serca: galbanum, kardamon, liście fiołka, akord świeżo skoszonej trawy,
Nuty bazy: absolut mirry, jodła balsamiczna, paczula, fasolka tonka, wanilia, piżmo, labdanum.

Sheats Goldstein Residence została zbudowana między 1961 a 1963 rokiem i należy do Jamesa Goldsteina, który pracował razem z Launtnerem przez ponad dwie dekady swojego życia poddając budynek ciągłym udoskonaleniom. I nie chodzi tu wcale o brak umiejętności czy pomysłów ale o stworzenie domu, który cały czas ewoluował i zbliżył się swą formą do doskonałości.
Obecnie rezydencja ta jest najbardziej znanym projektem tego słynnego architekta.
Wpisuje się w założenia amerykańskiego modernizmu - "organic architecture", gdzie architektura miała być kontynuacją przyrody, środowiska.
Na plan domu składa się 5 pokoi, 4 łazienki oraz salon, który pierwotnie był całkowicie otwarty na taras chroniony przed czynnikami zewnętrznymi tylko kurtyną powietrzną. Pozwoliło to w sposób idealny zatrzeć granicę między wnętrzem a otoczeniem domu. W rozległym, kasetonowym stropie salonu znajdują się liczne świetliki (w całym domu jest ich 750 !).  Budynek został wkomponowany w półkę z piaskowca dzięki czemu bryła w sposób naturalny wyłania się ze zbocza góry przypominając swoją formą jaskinię. W konstrukcji zastosowano połączenie drewna stali i betonu.

W późniejszych latach dom zaczął popadać w ruinę za sprawą kolejnych właścicieli. Gdy 1972 roku został zakupiony przez  Jamesa Goldsteina ten zlecił Lauthnerowi ponowny remodeling oraz przywrócenie rezydencji dawnej świetności. Razem udało im się stworzyć niepowtarzalny projekt domu, który stanowił jednocześnie perfekcyjną całość. Lauthner nie ograniczał się bowiem jedynie do pracy nad konstrukcją  budynku ale również nad wyposażeniem i wystrojem. Prace nad „doskonaleniem” domu trwały aż do śmierci architekta w 1994 roku.
Zdjęcia, info:
http://essenza-nobile.de/fragrances/olfactive-studio/panorama.html?cSEOid=51e4dec1ebaa97a680d686cd08393cbf#prettyPhoto/0/
http://www.vqronline.org/articles/if-you-were-cool-rich-or-bad-enough-live-here-youd-be-home
http://www.mooreabout.com/wp-content/uploads/2011/07/P1030666.jpg
http://thesuperslice.com/wp-content/uploads/2013/03/sheats_08.jpg
http://archinect.com/people/project/64500478/sheats-goldstein-house-by-john-lautner/74802661
http://www.moderndesign.org/2012/02/john-lautner-goldstein-residence.html
http://houseofkazura.blogspot.com/2012/12/sheats-goldstein-residence-john-lautner.html
http://www.kbprojekt.pl/artykuly-wywiady/czytaj/powyzej-horyzontu-john-lautner-i-sheats-goldstein-residence

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz