sobota, 27 grudnia 2014

Nowość: Misia Les Exclusifs de CHANEL

Marka CHANEL szykuje nam nowe butikowe dzieło: MISIA poświęcone pamięci Misi Sert, przyjaciółki Coco Chanel.
Maria Zofia Olga Zenajda Godebska (1872-1950) – Przyszła na świat w rodzinie artystów. Była córką Belgijki i Polaka, rzeźbiarza Cypriana Godebskiego, autora brązów poprawnych i dość akademickich, ale zarazem zapalonego szermierza nowej sztuki w Polsce i wzruszającego opiekuna obdartusów awangardowej cyganerii i Zofii Servais córki belgijskiego wiolonczelisty Adriena-Francois Servais.
Królowa Paryża belle époque, celebrytka ówczesnych czasów, muza artystów, natchnienie poetów, czasem – skandalistka. Trzykrotnie zamężna. Kreatorka trendów ze skłonnością do nałogów.
Coco Chanel na plaży w Lido ( małej wyspy koło Wenecji) w towarzystwie Misii Sert i jej męża - malarza hiszpańskiego José-Maria Sert. Sierpień 1920

Już jako dziecko przejawiała duży talent pianistyczny, którym zachwycił się Liszt, a potem jej nauczyciel Gabriel Fauré.
Urodziła się w Sankt Peterbsurgu 1972, wychowała w Belgii, a następnie przeniosła się do Paryża, gdzie szybko stała się przyjaciółką artystów wszelakiej maści. Zatem wydaje mi się, że nie można powiedzieć, że była polką, prędzej francuską, pochodzenia polskiego urodzoną w Rosji. Najczęściej źródła podają, że była polskiego pochodzenia lub polsko-francuską pianistką. Warto tu zauważyć, że we wszystkich źródłach Misia jest opisywana jako protektorka artystów, wyrocznia w sprawach sztuki, mecenaska, odkrywczyni młodych talentów i zasługi głównie w tych sprawach są jej przyznawane. Sama nigdy niczego nie stworzyła, za to dzięki swoim licznym talentom, inteligencji, ogładzie, wrażliwości i przede wszystkim intuicji stała się królową paryskich salonów.

Wielbili ją wielcy poeci, pisarze, malarze i kompozytorzy. Była ich protektorką, muzą i modelką. Pozowała Renoirowi, Vuillardowi, Bonnardowi i Toulouse-Lautrecowi. Jej przyjaciółmi byli Mallarmé, Valéry, Cocteau, Colette i Claudel. Przyjaźniła się z Debussym, Strawińskim, Apollinaire'em. To dzięki niej doszło do spotkania Diagilewa ze Strawińskim.
Największym darem Misi była umiejętność inspirowania innych. Podziwiano jej wyjątkowy styl i nieprzeciętną urodę. Paryż huczał od plotek na jej temat.
Kochał się w niej Marcel Proust, którego zainspirowała do stworzenia dwóch postaci w książce „W poszukiwaniu straconego czasu". To właśnie Misi Coco Chanel zawdzięcza swój spektakularny sukces.

Premiera nowych perfum zapowiadana jest na Luty 2015 rok w Rosji.
W nutach znajdziemy min: kwiaty, fasolkę tonka, akordy róży z Grasse, korzeń irysa, Turecką różę, fiołka, benzoinę z Laosu i drzewno-gourmandową bazę.


Zdjęcie:


6 komentarzy:

 1. W rosyjskim Vogue wyczytałam dzisiaj, że zapach będzie sprzedawany wyłącznie w butiku w Moskwie. Mam nadzieję, że to nieprawda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bluuu ja także mam taką nadzieję.Chyba widziałem flakon w sprzedaży na stronie Chanel :)

   Usuń
  2. Nieprawda. Wąchałam go ostatnio na lotnisku w Dublinie :)

   Usuń
 2. tak, Misia byla jej najlepsza przyjaciolka, sponsorka... i kochanka, pozdrawiam wszystkich z rodziny Godebskich, Aga

  OdpowiedzUsuń
 3. Kupilam zapach w Dani

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje gratulacje! Zapachu jeszcze nie znam :/

   Usuń