piątek, 26 września 2014

Nowość: Copal Azur by Aedes de Venustas

COPAL AZUR” czwarte, najnowsze pachnidło w kolekcji marki AEDES DE VENUSTAS wykreowane przez Bertranda Duchaufoura. Tym razem inspiracją do stworzenia była naturalna żywica Kopal pochodząca z południowego Meksyku.
Żywice te są miękkimi, bryłami pochodzącymi z drzew rodzaju Hymenaea, Dacroydes peruviana występującymi głównie w Ameryce (od Meksyku do Brazylii po Wenezuelę) ale także w Afryce (głównie w środkowym pasie), na Madagaskarze, w Indonezji, Australii na Nowej Zelandii i Nowej Kaledonii. Występują w postaci od drobnych ziaren do kilkukilogramowych brył o barwie żółtej, zielonawej i zielonej, pokrytych warstwą przypominającą warstwę kredową.
Kopalinę pozyskuje się tak samo jak bursztyn – z powierzchni ziemi oraz przypowierzchniowych warstw podłoża.

Kadzidło to nazywane w języku Majów pom, a w języku nahuatl copalli, odgrywało ogromną rolę w życiu dawnych mieszkańców Mezoameryki. Żywica drzewa Protium copal była stosowana w celach leczniczych i podczas puryfikacji poprzedzających najróżniejsze ceremonie.
Od wieków używana do palenia w celu ochrony przed czarami, chorobami i nieszczęściami.
Przede wszystkim była jednak palona jako ofiara dla bogów. Paląc kadzidło, niekiedy z dodanymi do niego kawałkami papieru amate skropionego krwią z rytuałów samoofiary lub – jak podaje Diego de Landa w Relación de las cosas de Yucatan – zmielonymi ziarnami kukurydzy, dostarczano bogom pokarm i kontaktowano się z nimi. Kadzielnice symbolizowały więc drogę komunikacji pomiędzy światem zamieszkałym przez ludzi a światem nadprzyrodzonym. Unoszący się gęsty, aromatyczny dym docierał do świata bogów.
Żywica Copal posiada niewidzialną energię, która pojawia się niepostrzeżenie jak promienie słońca przeszywające się przez poranną mgłę. Przy spalaniu wydziela zapach podobny do typowego kadzidła, ale z lżejszym tonem cytrusowym.

Copal Azur Aedes de Venustas jako woda perfumowana dostępna będzie w tej samej pojemności co wcześniejsze pachnidła czyli 100ml oraz jako coffret podróżny 3 x 10ml.
Premiera zapowiadana jest na Listopad.

Nuty głowy: nuty ozonowe i pikantne, kadzidło Copal,
Nuty serca: Trzy ekstrakty kadzideł, kardamon, paczula,
Nuty bazy: ambra, kadzidło, mirra, fasolka tonka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz